Translate

piątek, 30 października 2015

Anna Burda - więźniarka z Ravensbrück

        Urodziła się 5 lipca 1911 w Łodzi w rodzinie Karola i Marianny. Była najstarsza z pięciorga rodzeństwa. Skończyła państwowe gimnazjum w Łodzi. Od dzieciństwa była silnie związana z harcerstwem. Po maturze wobec trudnej sytuacji materialnej rodziny musiała zrezygnować z pójścia na studia. Ukończyła kursy pedagogiczne i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Konstantynowie. W latach 30. wyjeżdżała do Belgii i Francji na obozy harcerskie jako instruktorka. W 1938 roku z ramienia organizacji Macierz Szkolna została wysłana jako nauczycielka na teren Wolnego Miasta Gdańska, do szkoły w Szymonowie, a następnie Ełganowie i Wielkich Trąbkach. Pierwszego września 1939 została aresztowana przez Niemców i przewieziona do aresztu w Pruszczu Gdańskim. Po przesłuchaniach przez osiem miesięcy przebywała w ciężkim więzieniu w Gdańsku, następnie wywieziono ją do obozu w Ravensbrück. Tam działała w tajnej obozowej drużynie harcerskiej "Mury". Po wyzwoleniu obozu wróciła do Łodzi, gdzie najpierw pracowała w PCK, a następnie w żeńskiej szkole zawodowej. Zmarła w 2010 roku.

Opis nagrania:
 I wojna światowa; dzieciństwo, szkoła i rodzina w przedwojennej Łodzi, działalność w harcerstwie; matura, szkoła pedagogiczna i pierwsza praca w szkole; obozy harcerskie w Belgii, nauczanie w szkole na granicy polsko-niemieckiej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, stosunki polsko-niemieckie przed wybuchem wojny, lato 1939 - wakacje na wybrzeżu; wybuch wojny i aresztowanie, więzienie w Gdańsku, obóz w Ravensbrück, praca w kuchni obozowej i kantynie, warunki sanitarne, wyżywienie, działalność drużyny harcerskiej "Mury"; wyzwolenie obozu, szwedzki Czerwony Krzyż, powrót do Polski; praca w PCK, następnie w szkole.


źródło:http://www.audiohistoria.pl/

wtorek, 27 października 2015

Leon Ceglarz więzień obozu w Działdowie i w Dachau

Urodził się 1 lutego 1914 w Płocku. Przed wojną był nauczycielem, działał w
harcerstwie. W kampanii wrześniowej walczył jako oficer. 4 kwietnia 1940 został aresztowany w Staroźrebach w ramach akcji przeciwko polskiej inteligencji. Więziony na Gestapo w Płocku, w obozie w Działdowie i w obozie koncentracyjnym w Dachau. 24 maja 1940 trafił do Gusen I (nr 102). Pracował w kamieniołomach i jako pomocnik Schreibera (pisarza). Po wojnie wrócił do zawodu nauczyciela, był dyrektorem szkół w Płocku i Błoniach. Działał w harcerstwie i środowisku kombatanckim. Zmarł w 2008 roku.

Plik składa się z kilku wątków : 

Rodzina Ceglarzów, Płock, lata 20. i 30. 
Matka Leona Ceglarza, Płock, lata 20. 
Praca nauczyciela w okresie międzywojennym, Płock, 
Popłacin Aresztowanie, Staroźreby, 4 kwietnia 1940 
Pobyt w więzieniu, Płock, 1940 
Pobyt w obozie w Działdowie, 1940 
Transport do Mauthausen Praca przy budowie obozu, Gusen I 
Praca w obozie, Gusen I 
Warunki w obozie, Gusen I, 1940-45 
Pierwsza grupa więźniów Gusen I aresztowana w ramach akcji przeciw polskiej inteligencji, Gusen I, 1940


Wspomnienia o obozie po latach

źródło:http://www.audiohistoria.pl/

piątek, 23 października 2015

poniedziałek, 19 października 2015

I nikt nie płakał - problem dzieci wywiezionych do Niemiec

Problem dzieci wywiezionych w czasie II wojny do Niemiec i zgermanizowanych.Audycja nagrana w 1980 roku w której usłyszymy Józefa Wnuka, Janine Buczek-Różańską. 

środa, 14 października 2015

Czas i ludzie : KL Auschwitz - rozmowa z byłym więźniem....

Wspomnienia Tadeusza Sobolewicza z KL Auschwitz. Były więzień wspomina przekroczenie bramy obozowej, orkiestrę obozową, warunki w podobozie dla jeńców radzieckich i głodową śmierć więźniów m.in. ojca Maksymiliana Kolbe.