Translate

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Czarny czwartek w Nowym Mieście Lubawskim

Czwartek 7 grudnia 1939 roku był jednym z najtragiczniejszych dni w historii Ziemi Lubawskiej. W Nowym Mieście Lubawskim doszło wówczas do mordu na 15 osobach, które zostały rozstrzelane przez Niemców należących do Selbstschutzu.


niedziela, 15 listopada 2015

Otto Schimek

Otto Schimek, Urodzony 5 maja roku 1925. Stracony przez Wermacht w roku 1944, ponieważ odmówił strzelania do ludności polskiej" - taki napis widnieje na nagrobku młodego austriackiego żołnierza, który stał się symbolem dążenia do wolności i pokoju.

piątek, 6 listopada 2015

"Sonderaktion Krakau" - Wspomnienia prof. dr Jana Gwiazdomorskiego

Wspomnienia wracają - To chyba było jedno z najcięższych wspomnień naszego aresztowania, tj. przewiezienie z więzienia we Wrocławiu do obozu Sachsenhausen - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jan Marian Gwiazdomorski, uczestnik wydarzeń na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Ci policjanci traktowali nas strasznie. Przygnębienie nasze było ogromne, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że nie wychodzimy na wolność, tylko gdzieś nas wiozą, ale nie mieliśmy pojęcia, jaki jest kierunek tej jazdy.

Posłuchaj dramatycznych wspomnień prof. Jana Gwiazdomorskiego.

żródło:http://www.polskieradio.pl/

piątek, 30 października 2015

Anna Burda - więźniarka z Ravensbrück

        Urodziła się 5 lipca 1911 w Łodzi w rodzinie Karola i Marianny. Była najstarsza z pięciorga rodzeństwa. Skończyła państwowe gimnazjum w Łodzi. Od dzieciństwa była silnie związana z harcerstwem. Po maturze wobec trudnej sytuacji materialnej rodziny musiała zrezygnować z pójścia na studia. Ukończyła kursy pedagogiczne i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Konstantynowie. W latach 30. wyjeżdżała do Belgii i Francji na obozy harcerskie jako instruktorka. W 1938 roku z ramienia organizacji Macierz Szkolna została wysłana jako nauczycielka na teren Wolnego Miasta Gdańska, do szkoły w Szymonowie, a następnie Ełganowie i Wielkich Trąbkach. Pierwszego września 1939 została aresztowana przez Niemców i przewieziona do aresztu w Pruszczu Gdańskim. Po przesłuchaniach przez osiem miesięcy przebywała w ciężkim więzieniu w Gdańsku, następnie wywieziono ją do obozu w Ravensbrück. Tam działała w tajnej obozowej drużynie harcerskiej "Mury". Po wyzwoleniu obozu wróciła do Łodzi, gdzie najpierw pracowała w PCK, a następnie w żeńskiej szkole zawodowej. Zmarła w 2010 roku.

Opis nagrania:
 I wojna światowa; dzieciństwo, szkoła i rodzina w przedwojennej Łodzi, działalność w harcerstwie; matura, szkoła pedagogiczna i pierwsza praca w szkole; obozy harcerskie w Belgii, nauczanie w szkole na granicy polsko-niemieckiej na terenie Wolnego Miasta Gdańsk, stosunki polsko-niemieckie przed wybuchem wojny, lato 1939 - wakacje na wybrzeżu; wybuch wojny i aresztowanie, więzienie w Gdańsku, obóz w Ravensbrück, praca w kuchni obozowej i kantynie, warunki sanitarne, wyżywienie, działalność drużyny harcerskiej "Mury"; wyzwolenie obozu, szwedzki Czerwony Krzyż, powrót do Polski; praca w PCK, następnie w szkole.


źródło:http://www.audiohistoria.pl/

wtorek, 27 października 2015

Leon Ceglarz więzień obozu w Działdowie i w Dachau

Urodził się 1 lutego 1914 w Płocku. Przed wojną był nauczycielem, działał w
harcerstwie. W kampanii wrześniowej walczył jako oficer. 4 kwietnia 1940 został aresztowany w Staroźrebach w ramach akcji przeciwko polskiej inteligencji. Więziony na Gestapo w Płocku, w obozie w Działdowie i w obozie koncentracyjnym w Dachau. 24 maja 1940 trafił do Gusen I (nr 102). Pracował w kamieniołomach i jako pomocnik Schreibera (pisarza). Po wojnie wrócił do zawodu nauczyciela, był dyrektorem szkół w Płocku i Błoniach. Działał w harcerstwie i środowisku kombatanckim. Zmarł w 2008 roku.

Plik składa się z kilku wątków : 

Rodzina Ceglarzów, Płock, lata 20. i 30. 
Matka Leona Ceglarza, Płock, lata 20. 
Praca nauczyciela w okresie międzywojennym, Płock, 
Popłacin Aresztowanie, Staroźreby, 4 kwietnia 1940 
Pobyt w więzieniu, Płock, 1940 
Pobyt w obozie w Działdowie, 1940 
Transport do Mauthausen Praca przy budowie obozu, Gusen I 
Praca w obozie, Gusen I 
Warunki w obozie, Gusen I, 1940-45 
Pierwsza grupa więźniów Gusen I aresztowana w ramach akcji przeciw polskiej inteligencji, Gusen I, 1940


Wspomnienia o obozie po latach

źródło:http://www.audiohistoria.pl/

piątek, 23 października 2015

poniedziałek, 19 października 2015

I nikt nie płakał - problem dzieci wywiezionych do Niemiec

Problem dzieci wywiezionych w czasie II wojny do Niemiec i zgermanizowanych.Audycja nagrana w 1980 roku w której usłyszymy Józefa Wnuka, Janine Buczek-Różańską. 

środa, 14 października 2015

Czas i ludzie : KL Auschwitz - rozmowa z byłym więźniem....

Wspomnienia Tadeusza Sobolewicza z KL Auschwitz. Były więzień wspomina przekroczenie bramy obozowej, orkiestrę obozową, warunki w podobozie dla jeńców radzieckich i głodową śmierć więźniów m.in. ojca Maksymiliana Kolbe.


środa, 30 września 2015

Audycja z cyklu 'Zerwane druty' - wspomnienia z pobytu w obozie Mauthausen

Wspomnienia z pobytu w obozie koncentracyjnym Mauthausen i Gusen. Wspominają byli więźniowie obozu w Mauthausen: Jan Tarasiewicz; Tadeusz Olszewski; Stanisław Dobosiewicz. 

wtorek, 22 września 2015

Gross Rosen - audycja poświęcona rocznicy wyzwolenia Europy spod okupacji hitlerowskiej

Audycja nagrana w 1960 r.15 lat po wyzwoleniu obozu Gross Rosen.W nagraniu mamy okazje usłyszeć relacje z pobytu w tym miejscu prof Kazimierza Guzika, inż Mieczysława Mołdawa i dok Jana Nowaka.

poniedziałek, 21 września 2015

Wyzwolenie obozu w Ravensbruck

Wspomnienia więźniarek z wyzwolenia obozu kobiecego w Ravensbruck: Kiedrzyńska Wanda, Dydyńska Maria, Maćkowska Pelagia, Stanecka Henryka


Wróciłem z tamtego świata - wspomnienia o masowej egzekucji w Wawrze


Audycja w 20. rocznicę pierwszej masowej egzekucji hitlerowskiej w Wawrze. Wspomina Józef Wasilewski, który cudem przeżył.

Zbrodnia w Wawrze – egzekucja 107 cywilnych mieszkańców podwarszawskiej miejscowości Wawer (niebędącej wówczas dzielnicą Warszawy), dokonana przez okupanta niemieckiego w nocy z 26 na 27 grudnia 1939

środa, 26 sierpnia 2015

sobota, 7 lutego 2015

Mengele - "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Mengele - "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Eksperymenty medyczne, jakie w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau wykonywał na więźniach niemiecki lekarz Josef Mengele. Opowieści naocznych świadków. Archiwalna audycja z 1985 roku

       ".....Eksperymenty odbywały się codziennie. Doktor Mengele przychodził do baraku i palcem pokazywał, kto będzie ofiarą danego dnia - wspomina ocalała z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau bliźniaczka...."


niedziela, 18 stycznia 2015

Masakra w więzieniu na Radogoszczu

Masakra w więzieniu na Radogoszczu

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., na kilkadziesiąt godzin przed zajęciem Łódzi przez Armię Czerwoną, Niemcy dokonali mordu na blisko 1500 więźniach, głównie Polakach, przetrzymywanych w więzieniu policyjnym na łódzkim Radogoszczu. Większość zginęła od kul i w płomieniach, uratowało się zaledwie kilkudziesięciu.
Poniżej reportaż Barbary Wiśniewskiej "Śmierć nie straszna, tylko powolne konanie" zainspirowanej tamtymi wydarzeniami. Materiał z dnia 13.03.2001

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Akcja T4 - "likwidacja życia niewartego życia"

Akcja T4 - "likwidacja życia niewartego życia" 

       75 lat temu, 12 stycznia 1940, w ramach akcji T4 SS-mani rozstrzelali 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie. RadioLublin w audycji Mariusza Kamińskiego przedstawia kulisy zbrodni, o której przez lata słyszeli nieliczni.

środa, 7 stycznia 2015

Wycieczka do Mauthausen

Wycieczka do Mauthausen

Materiał z  04.04.1980 w którym były więzień Kosiński Jan wspomina swoje przeżycia z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Mauthausen.Ponadto mamy okazję uczestniczyć w radiowej "wycieczce" po terenie obozu. 

piątek, 2 stycznia 2015

Mały front wielkiej wojny - opowieść o dziecku z KL Auschwitz

Mały front wielkiej wojny - opowieść o dziecku z KL Auschwitz

Materiał który realizował w imieniu Polskiego Radia Tadeusz Zimecki w roku 19.07.1965. Tytuł programu mówi o czym rzecz.